Konkurs Matematyczno-Sportowy

Strona główna >> Konkurs Matematyczno-Sportowy

29 kwietnia 2014 r w ZSZ 2 w Sosnowcu odbył się już po raz szósty konkurs interdyscyplinarny przeznaczony dla uczniów z dysfunkcjami. Jak co roku uczestnicy z wielu sosnowieckich szkół uczestniczyli dwóch etapach zmagań. Najpierw pisali test, sprawdzający wiedzę matematyczną, fizyczną i zasady ruchu drogowego. Po jego sprawdzeniu zawodnicy mogli wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze – pokonywali na czas tor przeszkód.
A widownię mieli wielce szacowną, ponieważ konkurs uświetnili swoją obecnością dyrektor
i wicedyrektorzy poszczególnych placówek, wchodzących w skład Centrum:

• ·         p. Jacek Górski
  • ·         p. Ewa Bartosińska
  • ·         p. Grażyna Marynka
  • ·         p. Barbara Kowalik
  • ·         p. Elżbieta Wojtas
  • ·         p. Iwona . Sosulska
  • ·         P. Janusz Mazur
  • ·         p. Zbigniew. Zalas oraz jako gospodarz imprezy p. Iwona  Bereza.

Oprócz kadry kierowniczej CKZiU gośćmi konkursu byli: p. Halina Czapla – Naczelnik Wydziału Zdrowia w Sosnowcu,p. Danuta Kogut – z ramienia Dyrekcji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sosnowcu, p. Beata Rak- Prezes Towarzystwa Miłośników Szermierki - Zagłębie, p. Robert Jóźwik – reprezentujący Klub Sportowy „ZEW” oraz
p. Marian Balicki – b. prezes oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Niektórzy z gości (p. Jóźwik, p. Rak) byli również fundatorami atrakcyjnych nagród rzeczowych. Trofeum zwycięzcy – rower ufundował Urząd Miasta Sosnowiec.

Między poszczególnymi częściami imprezy promującej zarówno wiedzę, jak też aktywność sportową, uczestnicy i goście oraz uczniowie ZSZ 2 mogli obejrzeć atrakcyjne pokazy. Pierwszy przygotowali młodzi szermierze, trenujący w klubie pod kierunkiem naszego nauczyciela, jednego z organizatorów konkursu, p. Grzegorza Dominika. Sześciu szermierzy zaprezentowało dynamiczny układ choreograficzny do muzyki z filmu „Piraci z Karaibów”.  Zawodnicy, mimo że młodzi, już mogą pochwalić się znaczącymi sukcesami. Trzech z nich: Piotr Sosulski, Grzegorz Łakomy i Rafał Ziarnowski to aktualni Mistrzowie Polski Młodzików w Drużynie. Trzej kolejni: Marcin Lipiński, Kacper Bajek i Mikołaj Górski niewiele mistrzom ustępują.

Równie atrakcyjny pokaz zaoferował wszystkim p. Marian Balicki, skromny- jak sam o sobie mówi – hodowca gołębi pocztowych. Opowiedział na wstępie o historii gołębiarstwa w Zagłębiu i o swoich sukcesach, a następnie, z udziałem dyrektora CKZiU, p. J. Górskiego
i kierownika szkolenia praktycznego w ZSZ 2 wypuścił gołębie z klatek. Było to ekscytujące widowisko dla wszystkich, którzy byli jego świadkami po raz pierwszy – ponad 40 ptaków pojedynczo wylatywało z klatek i bezbłędnie wybrało właściwy kierunek. Później otrzymaliśmy informacje, że wszystkie trafiły do swego gołębnika.

A|le przecież uczestnicy konkursu przybyli do nas, żeby wywalczyć nagrodę główną. Walka 18 zawodników trwała do końca, nie obyło się bez dogrywki. W końcu, w napięciu wszyscy wysłuchali ogłoszenia ostatecznej klasyfikacji. Miejsca na podium zajęli:

1. Dariusz Krosta – najwyższy stopień
  2. Szymon Kowalczyk  drugie miejsce
  3. i Kamil Ogórek na najniższym stopniu podium.

Jednak dzięki hojności sponsorów nagród, mogliśmy nimi uhonorować aż ośmioro startujących.

Podsumowując stwierdzić należy, iż VI Regionalny Konkurs Matematyczno- Sportowy „DROGA, PRĘDKOŚĆ, CZAS” okazał się sporym sukcesem zarówno organizatorów, jak zawodników. A goście i kibice byli świadkami atrakcyjnego widowiska.