O harmonii i równowadze - mandale

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> O harmonii i równowadze - mandale

Mandala wywodzi się z tradycji buddyjskiej, w szerokim znaczeniu to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba,  zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę tego, co jest związane z człowiekiem i ziemią. W Europie rolę mandali dostrzegł i wykorzystał psychoanalityk K.G. Jung.
Tworzenie mandali jest jednocześnie metodą pracy terapeutycznej, której celem jest odzyskanie równowagi i harmonii wewnętrznej.
P. Ewelina Popczyk, korzystając ze swoich zawodowych kontaktów, zaprosiła do Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 p. Monikę Cichy, terapeutę zajęciowego i pracownika m.in. Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. Gen. J. Ziętka.
Po krótkim teoretycznym wykładzie na temat historii mandali i ich roli w kulturach świata, uczniowie pod kierownictwem p. terapeuty tworzyli mandale zapachowe, wykorzystując aromatyczne przyprawy kuchenne. Dzięki nim uzyskano ciekawe kolorystycznie, fakturowo i zapachowo kompozycje.